Kompostowniki kuchenne

Kompostowanie, to sposób na zmniejszenie ilości wyrzucanych odpadów, a także na ekologiczne nawożenie własnego, przydomowego lub balkonowego ogródka. Nie potrzebujemy do tego wcale dużej przestrzeni, ani specjalnego miejsca w ogrodzie – kompostownik kuchenny do Twojego domu bez trudu zmieści się pod kuchennym zlewem.

Sortuj wg:  
ceny rosnąco · ceny malejąco
Cena
od do

Kompostownik kuchenny – najczęstsze obawy

Tym, co najczęściej powstrzymuje przed zdecydowaniem się na kompostowanie domowych odpadków organicznych, jest obawa przed nieprzyjemnym zapachem. Kompost jednak nie wydziela woni gnijących resztek – zachodzą tutaj inne procesy chemiczne. Błędem jest też trzymanie kompostu w szczelnie zamkniętym pojemniku, gdyż potrzebuje on powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest nowoczesny kompostownik z filtrem węglowym – z otworami umożliwiającymi napowietrzenie, który zatrzymuje zapachy.

Prawidłowe kompostowanie nie jest też tym samym co gnicie. Pleśń pojawić się może, jeżeli odpadki są zbyt mokre lub kiedy wrzucimy do pojemnika duże warzywa w całości. Nie nadają się na kompost również resztki potraw z tłuszczem i solą ani resztki mięsa.

Jak wybrać i wyposażyć kompostownik kuchenny?

Wcale nie trzeba zastanawiać się jak zrobić kompostownik w warunkach domowych, skoro na rynku dostępne są rozwiązania przeznaczone specjalnie do domu czy mieszkania. Pozostaje jeszcze kwestia jego wyboru. Poza wspomnianym filtrem ważne są oczywiście również kształt i pojemność kompostownika. Te powinny być dopasowane do tego, gdzie zamierzamy go umieścić i jakie są nasze potrzeby. Kompostownik plastikowy czy plastikowo-stalowy możemy wybierać także kierując się jego wyglądem, jeżeli ma stać na widoku, np. na balkonie. Dla niektórych z nas nie będzie to miało aż takiego znaczenia.

Czy wystarczy tylko kupić kompostownik do domu?

Wytwarzanie kompostu może wydawać się skomplikowane. Czy więc rzeczywiście wystarczy wrzucić do niego obierki, liście, ścinki z warzyw – i czekać? W ogrodzie najczęściej stosuje się dżdżownice, które trawią i rozkładają materię organiczną. Jeżeli jednak nie możemy się przemóc, to nie jest konieczność. Jeśli mamy kompostownik w domu, równie dobrze możemy kupić w sklepie ogrodniczym specjalny płyn z bakteriami do kompostowania. Dokładając większą ilość odpadków, spryskajmy je płynem. Należy także od czasu do czasu wymieszać zawartość, by dobrze ją napowietrzyć.

NEWSLETTER
@