Ostrzałki do noży kuchennych

Niezbędne akcesoria dla utrzymania właściwej ostrości noży kuchennych. Każdy nóż wymaga regulanego ostrzenia, dlatego też kupując noże, kup ostrzałkę, aby cieszyć się ich znakomitą jakością. Ostry nóż zapewni Ci radość i bezpieczeństwo użytkowania.

Rozwiń
Sortuj wg:  
ceny rosnąco · ceny malejąco
Cena
od do

Czym naostrzyć noże kuchenne?

Zapewne każdy, kto często używa swojego ulubionego noża do krojenia, spotkał się z tym, że nóż staje się tępy. Pamiętaj, że nie ma noży, których nie ma potrzeby ostrzyć. Należy zatem regularnie ostrzyć noże za pomocą odpowiednich narzędzi. Do tego celu niezbędne są profesjonalne ostrzałki do noży, kamienie do ostrzenia noży lub musaki. Oferowane przez nas ostrzałki sprawiają, że ostrzenie noży stanie się niezwykle szybkie, proste i skuteczne. Skutecznność ich użycia zależy kilku czynników, m.in. granulacji, kąta ostrzenia, ilości cykli ostrzenia.

Czy tępy nóż jest bezpieczniejszy w użyciu niż ostry?

NIE! Tępy nóż może ześlizgnąć się z żywności i skaleczyć użytkownika. Nadmierna siła potrzebna do wykonania tępego cięcia nożem powoduje, że użytkownik traci kontrolę, tzn. nóż może zsunąć się z ciętego materiału i spowodować obrażenia. Ostry nóż wymaga niewielkiej siły, więc łatwiej jest go kontrolować i ciąć tam, gdzie jest to wymagane. Użytkownik ma większe szanse na ostrożne obchodzenie się z ostrym nożem.

Czy lepiej ostrzyć noże w domu czy profesjonalnym serwisie?

Jeśli profesjonalna usługa ostrzenia noży korzysta z ostrzałki, która przegrzewa ostrza i usuwa zbyt dużą ilości metalu, lepiej ostrzyć noże w domu za pomocą szeroko dostępnych, profesjonalnych ostrzałek diamentowych, które są bezpieczne dla noży wysokiej jakości. Wiele profesjonalnych usług ostrzenia noży korzysta z konwencjonalnych kamieni szlifierskich, które usuwają zbyt dużo metalu i zmniejszają (przegrzewają) krawędź noża. Jeśli ostrzałka wytworzy iskry, to uszkadza nóż. Osoba wykonująca ostrzenie może nie być odpowiednio przeszkolona. Odzyskanie ponownej, dobrej jakości i ostrości noży może zająć kilka dni lub tygodni. Dziś profesjonalne, domowe ostrzałki do noży niezawodnie tworzą ostrą jak brzytwa krawędź za każdym razem, gdy są używane.

Czy kamień jest lepszym sposobem na ostrzenie noży?

O ile użytkownik nie jest wysoce wykwalifikowany, krawędź utworzona na konwencjonalnym kamieniu do ostrzenia nie będzie tak ostra ani mocna jak krawędź utworzona przez profesjonalną ostrzałkę z wbudowanymi prowadnicami kątowymi. Aby zachować ostrość dłużej, ostrze noża musi być idealnie symetryczne. Tradycyjne kamienie nie zapewniają prowadnic kątowych, które pomagają stworzyć symetryczną krawędź. Są czasochłonne, wymagają dużo umiejętności, doświadczenia i wysiłku.

Czy gniazdo V w ostrzałkach działa tak samo jak wbudowana prowadnica?

Ostrzałki z rowkiem w kształcie litery V, takie jak jednostopniowe, elektryczne z nakładającymi się podkładkami - nie zapewniają precyzyjnej kontroli kąta i nie mogą niezawodnie wytworzyć ostrej, symetrycznej krawędzi. Jeśli nóż kołysze się z boku na bok podczas przeciągania przez szczelinę, krawędź nie będzie symetryczna. Tylko ostrzałki z precyzyjnymi prowadnicami, które utrzymują nóż pod dokładnie tym samym kątem na całej długości ostrza, tworzą symetryczne krawędzie.

Czy ręczne ostrzałki do noży działają właściwie?

Niedawno opracowane, profesjonalne, ręczne ostrzałki do noży są niezwykle skuteczne, bezpieczne i łatwe w użyciu. Szukaj ostrzałek z wbudowanymi, precyzyjnymi prowadnicami kątowymi i 100-procentowymi, diamentowymi materiałami ściernymi. Diamenty nie uszkadzają noży, a precyzyjne prowadnice sprawiają, że kształtowanie krawędzi jest niezawodne.

Czy elektryczne ostrzałki do noży są dla nich szkodliwe?

Wiele lat temu to była prawda. Jednak nowa klasa elektrycznych ostrzałek do noży jest bezpieczna dla noży wysokiej jakości. Większość jednoetapowych, elektrycznych ostrzałek do noży uszkadza noże. Używają ostrych materiałów ściernych, które tworzą iskry, wskazujące na przegrzanie krawędzi, usuwają zbyt dużo metalu i mogą uszkodzić ostrze. Te ostrzałki nie zapewniają kontroli kąta i nie mogą wytworzyć silnej, symetrycznej krawędzi. Nowa klasa bezpiecznych ostrzałek wykorzystuje 100-procentowe, diamentowe materiały ścierne i wbudowane, precyzyjne prowadnice kątów ostrzenia, bezpiecznie tworząc mocniejszą krawędź w kształcie łuku, która jest odporna na matowienie dwa do trzech razy dłużej niż konwencjonalnie ostrzone krawędzie.

Czy prawidłowe ostrzenie przywraca oryginalną, fabryczną krawędź?

Większość oryginalnych krawędzi, dostarczanych z fabryki, ma słaby kształt litery V i faktycznie staje się znacznie mocniejsza po ponownym wyostrzeniu do kształtu łuku. Krawędzie fabryczne różnią się znacznie jakością; nawet te produkowane przez znane, europejskie firmy produkujące noże. Lepiej NIE przywracać oryginalnej krawędzi, ale stworzyć nową, bardziej trwałą krawędź w kształcie łuku.

Czy nie ma potrzeby ostrzenia noży?

Noże, których nigdy nie trzeba ostrzyć, są ząbkowane jak brzeszczot. Ząbkowany nóż staje się matowy, ponieważ zęby wyginają się i są wyrównywane. Ząbkowany nóż działa jak piła, która po pewnym czasie będzie nadal ciąć, nawet gdy będzie stosunkowo tępa. Jednak, gdy jest tępa, będzie raczej strzępić lub rozdzierać niż czysto kroić. Istnieje kilka rodzajów noży nigdy nie potrzebujących ostrzenia. Większość ząbkowanych krawędzi powstaje przez mechaniczne szlifowanie lub cięcie laserem. Obecnie istnieją ostrzałki, które szybko i łatwo ożywiają ząbkowane krawędzie, przywracając ich zdolność do płynnego cięcia. Jednak niektóre noże - nigdy nie wymagające ostrzenia - mają ostrza spryskane twardą, metaliczną powłoką, taką jak węglik wolframu. Krawędź z węglika wolframu jest bardzo krucha i w stosunkowo krótkim czasie (mniej niż kilka miesięcy w większości domowych kuchni) kawałki łamią się, a krawędź staje się poszarpana, tnąc w ten sam sposób co ząbkowaną krawędź. Ostrza te nie mogą być wystarczająco dobrze ostrzone przez domowe ostrzałki i muszą zostać zwrócone do fabryki w celu odnowienia.

Czy są domowe ostrzałki do noży ząbkowanych?

TAK! Istnieją elektryczne i ręczne ostrzałki do noży, które bezpiecznie ostrzą ząbkowane i te nigdy nie wymagające ostrzenia noże (które są również ząbkowane i wymagają ostrzenia). Te ostrzałki wykorzystują wbudowane, precyzyjne prowadnice kątowe i 100-procentowe, diamentowe materiały ścierne, aby wyrównać ząbkowane zęby noża i wyostrzyć każdy ząb, tak aby miał kształt małego noża lub mikro-ostrza.

Z naszego bloga:

> Jak wybrać ostrzałkę do noży do Twojej kuchni?

> Rodzaje ostrzałek do noży dostępnych w sprzedaży

NEWSLETTER
@