Rodzaje noży kuchennych - czy używasz właściwego?

Rodzaje noży kuchennych - czy używasz właściwego?

Czy używasz właściwego noża? 

Prawie każdy, kto po raz pierwszy poważnie zaczyna pracę z nożami kucharskimi, jest zdumiony różnorodnością dostępnych na rynku modeli. Jak u licha trzymać się tak wielu produktów i jak powinienem znaleźć odpowiedni dla mnie nóż?

Nie każdy nóż nadaje się do każdego zadania (cięcia, krojenia, plastrowania....). Istnieją różnice nawet w obrębie tej samej kategorii noża (np. nóże szefa kuchni): na przykład produkuje się noże kucharskie o różnych długościach i szerokościach ostrzy oraz różnych rozmiarach uchwytów, które doskonale się uzupełniają i równoważą.

Długość ostrza nie tylko musi być odpowiednia, ale także kształt uchwytu jest bardzo ważny: jedna osoba woli rękojeść lepiej leżącą w dłoni, podczas gdy druga będzie czuć się bardziej komfortowo dzięki uchwytowi większemu . I to zupełnie niezależnie od wizualnego wpływu różnych serii, które oczywiście również odgrywają rolę w ostatecznym wyborze.

Oprócz różnych serii noży są oczywiście różne typy ostrzy.

Istnieje wiele rodzajów do wyboru: ostrza z gładką krawędzią tnącą, ostrza z wydrążoną krawędzią, ostrza z ząbkowanymi krawędziami (wypukłe, wklęsłe i podwójne ząbkowane), proste ostrza, zakrzywione ostrza, wąskie ostrza, bardzo szerokie ostrza, elastyczne ostrza, ostrza z dziurami - listę można ciągnąć dalej...

Po co komu wszystko to potrzebne? Który nóż jest właściwy? Jakie są główne rodzaje noży kuchennych?

Rodzaje noży kuchennych: do małych zadań: parowanie, czyszczenie, przycinanie

Na pierwszy rzut oka noże można rozróżnić przede wszystkim po ich wielkości. Na stronie GaleriaLimonka sprzedajemy noże kuchenne o długości ostrza od 7 cm do 36 cm. Nie musi to jednak oznaczać, że małe noże powinny być używane do cięcia drobnych produktów a duże do cięcia większych produktów. Nie jest niczym niezwykłym używanie dużych noży do krojenia lub siekania wielu mniejszych produktów.

Zaczniemy od wyboru małych noży z ostrzami o długości do 14 cm. Są one dobrze przystosowane do cięcia szczególnie cienkich plasterków i krojenia małych kawałków - kostek, pasków itp.

Spójrzmy szczegółowo na te małe, specjalistyczne noże:

Nóż do obierania warzyw

Mały i poręczny z krótkim, zakrzywionym ostrzem w kształcie szabli, ten nóż - znany również jako mały nóż tnący - jest szczególnie dobry w obieraniu i czyszczeniu owoców i warzyw. Specjalny kształt ostrza umożliwia szczególnie szybkie i łatwe usuwanie skórki z okrągłych kształtów, takich jak jabłka, ziemniaki i mango. Korzystne witaminy, które znajdują się tuż pod skórą, pozostają więc w tyle. Za pomocą tego noża można też obrać w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób skręconą skórkę imbiru i łodygi karczochów. Gładka krawędź tnąca noża do obierania zapewnia bardzo precyzyjne cięcie, dzięki czemu idealnie nadaje się do dekorowania z owoców, warzyw lub grzybów. Noże do warzyw i owców przydadzą się w kuchni i pomogą każdego dnia.

Rodzaje noży kuchennych: nożyk do parowania

Nóż do parowania

Ten smukły nóż - nazywany jest również nożem użytkowym czy uniwersalnym - najlepiej nadaje się do cięcia cebuli, czosnku i warzyw, ponieważ umożliwia uzyskanie szczególnie delikatnych plastrów. Jego smukłe i proste ostrze sprawia, że ​​idealnie nadaje się do drobnego siekania ziół, mięsa lub owoców. Noże uniwersalne powinny znaleźć się w każdym domu!

Nóż do cięcia z prostym ostrzem (zagłębienia w krawędzi)

Ten mały i poręczny nóż nadaje się do wszelkiego rodzaju prac związanych z siekaniem. Niezależnie od tego, czy chcesz pokroić jabłka na małe kawałki, posiekać marchewki i paprykę, czy też pokroić ogórki lub rzodkiewki, aby użyć ich jako ozdoby - ten nóż jest odpowiedni do takiej pracy. Noże do cięcia z wydrążoną krawędzią, mają wgłębienia na ostrzu, tworzące małe kieszenie powietrzne, które zapobiegają przyklejaniu się jedzenia do ostrza, a tym samym ułatwiają przesuwanie się ostrza.

Nóż ząbkowany

Krótkie noże o długości do 14 centymetrów to noże średniej wielkości. Ząbkowana krawędź lepiej nadaje się do cięcia wielu rodzajów twardej żywności lub o twardej skórze, lepiej niż małe noże wymienione powyżej. Szczególnie dobry do cięcia wędlin, serów i bułek lub bagietek - to idealny nóż na śniadanie, brunch. Taki rodzaj to też doskonałe noże do pieczywa!

Rodzaje noży: nóż do krojenia pomidorów

Nóż do pomidorów

Ząbkowana krawędź noża pomidorowego tnie je w cienkie plasterki - jak również bakłażany, strąki lub miękkie owoce (śliwki, brzoskwinie, nektaryny itp.). Jest również idealny do robienia koktajli. Rozwidlona końcówka ostrza ułatwia serwowanie pojedynczych plasterków.

Wiele oferowanych przez nas dużych noży jest również dostępnych z krótkimi, ale szerokimi ostrzami, ponieważ niektórym ludziom podoba się to najlepiej. Na przykład nasza oferta obejmuje noże kucharskie z ostrzami 12 cm i 14 cm oraz Santoku z ostrzem 14 cm.

Rodzaje noży: mały nóż szefa kuchni

Mały nóż szefa kuchni - kucharski

Nóż kucharski jest naprawdę wszechstronny - uniwersalny, jeśli chodzi o krojenie warzyw i ziół. Szerokie, zakrzywione ostrze idealnie nadaje się do siekania techniką kołysania. Ten typ noża ułatwia wytwarzanie pasków julienne, bâtonnetów lub drobnych kostek. Ponieważ jest to najważniejszy nóż w kuchni, poświęciliśmy mu oddzielny artykuł.

Rodzaje noży kuchennych: krótki nóż santoku

Santoku z krótkim ostrzem

Mały nóż Santoku jest idealny do precyzyjnych zadań cięcia. Zagłębienia w krawędzi zapewniają, że ​​krojone cienkie lub miękkie produkty nie przyklejają się do ostrza, dzięki czemu doskonale nadają się do krojenia np. ogórków. Szerokie ostrze ułatwia podnoszenie i transportowanie żywności, którą wyciąłeś. Zapewnia również wystarczającą przestrzeń między palcami a deską do krojenia podczas cięcia.

Duże noże kuchenne do krojenia i porcjowania

Teraz przyjrzymy się większym ostrzom i poważniejszym zadaniom w kuchni. W naszym poradniku na temat rodzajów noży kuchennych, skupimy się teraz na nożach o długości ostrza co najmniej 20 centymetrów. Oczywiście są też noże znacznie dłuższe. Niektóre małe cięcia można również wykonać za pomocą dużego noża. Ale w przypadku dużych cięć jest to zupełnie inna sprawa. W tym przypadku im dłuższe ostrze, tym lepsze, łatwiejsze i lżejsze cięcie!

Nóż ząbkowany do pieczywa

Nóż do chleba z precyzyjną, podwójnie ząbkowaną krawędzią

Nóż do chleba klasyczny z podwójną, ząbkowaną krawędzią przecina nawet najbardziej chrupiący bochenek jak masło. Różnica między podwójną ząbkowaną krawędzią a zwykłą, ząbkowaną krawędzią jest od razu oczywista. Niezależnie od tego, czy chleb ma twardą skorupę, czy miękki miękisz, podwójnie ząbkowana krawędź umożliwia wyjątkowo gładkie, czyste i precyzyjne cięcie oraz zapobiega zsuwaniu się ostrza, aby uzyskać ukośne cięcie. Ponadto do cięcia wymagany jest mniejszy nacisk niż w przypadku standardowych noży do chleba.

Noże do ciast - 23 i 26 cm

Niezależnie od tego, czy chcesz kroić ciasta lub tarty, chrupiące ciasto, chleb czy flany - nie ma wielu rzeczy, których nie można pociąć na porcje lub podawać z tym nożem. Ząbkowana krawędź z końcówkami na zewnątrz (znana jako wklęsła, ząbkowana krawędź) oznacza, że ​​nawet najtwardsze i potrawy można precyzyjnie przeciąć. Ale nóż z szerokim ostrzem nadaje się również do cięcia dużych kapust lub sałat. Mistrz wszystkich zadań w kuchni!

Rodzaje noży: nóż do łososia długi elastyczny

Nóż do łososia - 29-32 cm

Jak sama nazwa wskazuje, szczególnie długie i elastyczne ostrze do łososia, najlepiej nadaje się do cięcia cienkich plasterków z tej delikatnej ryby. Ten nóż jest również doskonały do ​​cięcia drobnych plasterków z szynki. Końcówka jest zaokrąglona, ​​aby włókna nie zostały przypadkowo uszkodzone. W ten sposób skóra mięsa rybiego może zostać usunięta, a ryby będą pokrojone w delikatne plastry bez żadnego wysiłku. Wydrążona, ząbkowana krawędź ostrza zapobiega przywieraniu do ostrza kawałków szczególnie tłustych ryb.

Nóż do filetowania

Nóż z długim, smukłym ostrzem tnie i serwuje pieczone potrawy mięsne, szynki lub drób - surowe lub gotowane - w wymaganych porcjach. Im dłuższy nóż, tym łatwiej wyciąć nawet plasterki. Najpopularniejsze rozmiary to 16-23 cm.

Nóż do krojenia z wydrążoną i ząbkowaną krawędzią

Dzięki wgłębieniom w ząbkowanej krawędzi ostrza, nóż ten oferuje dodatkową zaletę formowania małych kieszeni powietrznych między stalą a ciętym produktem. Szczególnie jeśli chodzi o tłuste lub lepkie produkty spożywcze, umożliwia to cięcie bardzo cienkich plasterków. Ten nóż jest również bardzo dobry do cięcia i siekania owoców i warzyw.

Widelec do serwowania mięsa

Jeśli chcesz kroić, obracać, podnosić lub przesuwać duże kawałki pieczonego mięsa, szynki lub drobiu, będziesz potrzebować stabilnego widelca. Widły z prostymi lub zakrzywionymi zębami. Zakrzywiony widelec jest lepszy do obracania mięsa, podczas gdy widelec prosty zapewnia mocne trzymanie mięsa podczas krojenia nożem do krojenia. Najpopularniejsze długości widelców to 16, 18 i 20 cm.

Duży nóż ząbkowany 26 cm

Jest idealny do krojenia wszelkiego rodzaju dużych owoców lub warzyw. Wypukła, ząbkowana krawędź z krzywizną na zewnątrz oznacza, że ​​nóż może ciąć równomiernie twardą skórę, jak również miękkie owoce i warzywa. Ten nóż odetnie czysto górę, spód i skórę z ananasa lub usunie łodygę z karczochów. Doskonale nadaje się również do cięcia mięsa lub szynki, ponieważ wypukła, ząbkowana krawędź zapewnia czyste cięcie bez rozdzierania.

Nóż kuchenny yanagiba

Yanagiba nóż japoński 23 cm

Ci, którzy chcą precyzyjnie pokroić sushi i sashimi, naprawdę docenią ten nóż. Korzystając ze specjalnej techniki cięcia (cięcie wykonuje się prawie poziomo do podstawy tnącej), można wyciąć cienkie plasterki. Yanagiba - która dosłownie oznacza liść wierzby - jest uosobieniem tradycyjnego japońskiego noża. Jest to standardowy element wyposażenia w kuchni każdego profesjonalnego, japońskiego kucharza. Nóż jest używany głównie z ruchem ciągnącym tylko w jednym kierunku. Oznacza to, że ostrze wytwarza całkowicie czyste, precyzyjne cięcie.

Noże do siekania i filetowania ryb

Ryba jest pyszna, ale jej przygotowanie stanowi pewne wyzwanie. W szczególności filetowanie jest czymś, czego wielu kucharzy domowych nie odważy się spróbować. Jednak, jeśli masz odpowiedni nóż, filetowanie ryb nie jest takie trudne.

Nóż do filetowania ryb 16-20 cm

Nasze noże filetowe występują w kilku różnych wariantach - z prostymi lub zakrzywionymi ostrzami oraz ze sztywnym lub elastycznym ostrzem. Noże z zakrzywionym, smukłym ostrzem są najlepsze do oddzielania skóry od fileta, ponieważ te noże pozwalają na szczególnie precyzyjne cięcie. Sztywne ostrze oznacza, że ​​filety rybne można pokroić w cienkie plasterki najwyższej jakości, a elastyczne ostrze doskonale oddziela filety w sposób czysty i gładki od kręgosłupa. Podczas filetowania, ostrze podąża za przebiegiem ości tak blisko, jak to możliwe, dzięki czemu praca jest znacznie łatwiejsza.

Jakiego noża do filetowania powinienem użyć? Po prostu wybierz ten, który jest dla Ciebie najbardziej komfortowy. Wszystkie wersje tych noży mają jedną wspólną cechę: ich ostrza są bardzo cienkie, co umożliwia wykonywanie szczególnie kontrolowanych i precyzyjnych cięć.

Specjalistyczny, zaokrąglony nóż do filetowania

Ten nóż o niezwykłym kształcie ostrza jest jednym z naszych najnowszych produktów. Szczególnie nadaje się do usuwania kości i skórowania ryb, mięsa i drobiu. Jego cienkie, smukłe i zakrzywione ostrze zapewnia, że ​​ślizga się on czysto przez pokarm i doskonale oddziela skórę i kości ryb i mięsa. Świetny, wszechstronny - nie tylko do ryb.

Długi nóż Santoku do ryb

Przygotowując ryby, noże Santoku doskonale nadają się do wykonywania krótkich, precyzyjnych cięć. Santoku z wydrążoną krawędzią jest szczególnie dobry w przekształcaniu miękkiego i tłustego mięsa z tuńczyka w tatar. Kieszenie powietrzne wytwarzane przez zagłębienia w krawędzi zapobiegają przywieraniu ryby do ostrza. W tym samym czasie szerokie ostrze Santoku ułatwia podniesienie i przetransportowanie małych kostek tatara z tuńczyka do miski.

Nożyczki kuchenne

Dobra para nożyczek kuchennych, rybnych lub drobiowych może być bardzo przydatna przy przygotowywaniu ryb. Mogą być używane do odcinania płetw lub ogona lub przecinania grubszych ości większych ryb. Są również dobre w usuwaniu łusek. Niektóre z naszych nożyczek kuchennych mają system mikro-blokujący, który zapobiega ślizganiu się żywności i zapewnia mocne i precyzyjne cięcie.

Szczypce do rybich ości

Szczypce do rybich łusek

Nasze szczypce do ryb ze stali nierdzewnej mają delikatną końcówkę, która gwarantuje, że delikatne mięso nie ulegnie uszkodzeniu. Ząbkowane wnętrze i sprężyna napinająca zapewniają lepszą kontrolę i sprawiają, że żmudna praca odkostniania ryb jest znacznie łatwiejsza.

Pęseta do ości

Pęsety do usuwania ości

Każdy, kto już potrzebował przygotować ryby z dużą ilością ości, np. Barwena, witlinek lub płotka, zrozumie znaczenie i przydatność dobrego zestawu pęset. Dzięki tym pęsetom małe i delikatne ości pstrąga można usunąć tak samo czysto i bezpiecznie jak większe z łososia. Nawiasem mówiąc: ości ryb, które są mocno osadzone w ciele, są znakiem szczególnie świeżej ryby!

Noże do krojenia i siekania ziół

Zioła nadają daniu szczególny smak - coś specjalnego! Aby upewnić się, że Ty też możesz błyszczeć w kuchni przy użyciu ziół, przyjrzymy się dzisiaj temu tematowi. Zioła są szczególnie delikatne i najczęściej wymagają drobnego krojenia lub siekania - a jednak małe noże nie są odpowiednie do tego zadania. Do przygotowywania ziół najlepiej używać większych noży.

Nóż kucharski z szerokim, zakrzywionym ostrzem

Doskonale nadaje się do siekania ziół przy użyciu techniki kołysania. Całe kiście pietruszki itp. można nim pokroić na małe kawałki. Możesz dowiedzieć się więcej o właściwym sposobie używania techniki kołysania na naszej stronie informacyjnej dedykowanej dla noży szefa kuchni.

Nóż chińskiego kucharza

Trudno w to uwierzyć, ale nóż kucharza chińskiego, choć w kształcie tasaka, nie nadaje się do przecinania kości. Służy do krojenia i siekania ziół i warzyw. Chińskie noże kucharskie są specjalnie zaprojektowane do drobnych zadań cięcia.

Specjalny nóż do siekania ziół

Potrzebujesz równomiernie i drobno posiekać natkę pietruszki, kolendrę lub szczypiorek? To zadanie dla noża siekającego! Rozetnie drobne zioła bez ich miażdżenia. Poza tym fajnie jest używać noża obiema rękami! Mamy różne typy dostępne z pojedynczymi lub podwójnymi ostrzami.

Nożyczki do ziół

Oczywiście można również kontynuować pracę z nożyczkami kuchennymi po użyciu ich w ogrodzie ziołowym lub na balkonie, aby wyciąć szczypiorek lub rzeżuchę. Szczególnie, jeśli potrzebujesz długich kawałków, użycie nożyczek do cięcia jest szybkie i łatwe.

Specjalistyczne noże do cięcia sera

Mały nóż do sera

Specjalista od parmezanu. Krótkie, mocne ostrze bez problemu przejdzie przez stary i bardzo twardy ser Parmezan. Nóż dzieli i odrywa ser, a nie tnie.

Nóż z otworami do krojenia sera

Nóż z otworami do sera

Czy to cię denerwuje, kiedy lepki, miękki ser przykleja się do ostrza noża? Nie z naszymi nożami, a raczej z tym nożem do sera! Otwory w ostrzu zapobiegają przyklejaniu się sera do noża. Jednocześnie ostrze jest wystarczająco długie, aby móc przeciąć środek całego Camemberta. Tak więc nawet miękki ser można łatwo przeciąć.

Nóż do serów twadrych

Nóż do sera najlepiej nadaje się do cięcia twardych serów. Dzięki praktycznej, dwuczęściowej końcówce doskonale nadaje się do zbierania i podawania plasterków sera i kostek.

Nóż holenderski do sera

Idealny do krojenia holenderskiego sera! Dzięki dwóm uchwytom idealnie nadaje się do cięcia dużych kół Gouda na łatwe do ułożenia kawałki i plastry.

Łopatka do krojenia sera

Łopatka do cięcia sera

Może być używana do krojenia parmezanu lub innych twardych serów, a nawet trufli, w cienkie plasterki. Po prostu pociągnij ją delikatnie i równomiernie po serze. Wskazówka: cienkie plasterki sera należy zawsze podawać od razu, w przeciwnym razie wyschną. I jeszcze jedna wskazówka: wiele osób używa takiej łopatki do obierania ogórków, marchwi, cukinii i innych warzyw.

Odpowiedni dobór deski do krojenia

Kiedy poznaliście już rodzaje noży kuchennych, teraz pomówmy o deskach!

Ze względów higienicznych, należy użyć innej podstawy tnącej zgodnie z wykonywanym zadaniem. Surowe mięso lub drób mogą zawierać bakterie i zarazki, które łatwo przenosi się do innych produktów spożywczych. Dlatego powinieneś mieć co najmniej dwie deski do krojenia w kuchni lub dokładnie wyczyścić deskę do siekania przed użyciem do posiekania innych składników. Wybór co najmniej trzech desek jest idealny: jedna dla owoców, warzyw, sałatki i chleba; druga dla wszystkich produktów, które mogą plamić lub mają silny zapach, a trzecia do surowego mięsa, drobiu i ryb.

Które deski są najlepsze do jakich zadań?

Deska drewniana do krojenia

Drewniane deski do krojenia

Są naturalnie higieniczne i trwałe. Idealne do cięcia suchych produktów, takich jak chleb lub surowe warzywa. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy wytrzeć deskę wilgotną szmatką lub spłukać pod bieżącą wodą. Jeśli są naprawdę brudne, należy umyć w ciepłej wodzie z użyciem łagodnego detergentu. Aby wysuszyć, zawsze stawiaj deskę tak, aby powietrze mogło swobodnie krążyć wokół niej. Deski do krojenia powinny być wcierane, po wyschnięciu, lekką powłoką oleju kuchennego, aby zachowały swoje naturalne piękno.

deski do krojenia z tworzywa

Plastikowe deski do krojenia

W przypadku potraw, które mogą plamić lub mają silny zapach, takich jak surowe mięso, drób lub ryby, najlepiej jest użyć jednej z plastikowych desek do krojenia. Te funkcjonalne deski do krojenia wykonane zwykle z termoplastycznego poliuretanu (TPU) są idealne, ponieważ wysoki poziom elastyczności oferowany przez ten specjalny materiał działa jak bufor, chroniąc delikatne ostrza noża. Zapewnia to, że Twoje noże pozostaną ostre przez dłuższy czas. 

Deski do krojenia z tworzywa można zwykle myć w zmywarce, ponieważ wytrzymują temperatury od -20° do + 150°C. Tworzywo sztuczne nie pochłania zapachów, ani aromatów i może być sterylizowane po prostu przez zalanie go wrzącą wodą.

deska szklana do krojenia

Deski do krojenia ze szkła, kamienia lub bambusa

Te materiały nie nadają się do regularnego użytku w kuchni, ponieważ są zbyt twarde dla delikatnych ostrzy noża. Drobna, ostra krawędź wygina się bardzo łatwo i szybko na tych deskach, a noże się tępią. Jeśli więc nie chcesz stale ostrzyć noży, powinieneś używać drewnianej lub plastikowej deski do krojenia i oszczędzać swoje szklane, kamienne lub bambusowe deski do używania jako dekoracyjne podstawy do serwowania.

Komentarze (0)

napisz komentarz