Co to jest sezonowanie naczyń żeliwnych?

Co to jest sezonowanie naczyń żeliwnych?

Impregnat to warstwa zwęglonego oleju, która została upieczona na powierzchni żeliwnej patelni lub garnka, tworząc warstwę ochronną. To sprawia, że ​naczynie ma naturalne wykończenie zapewniające nieprzywieralną powierzchnię, przez co gotowanie i czyszczenie jest bardzo łatwe i proste. Im więcej gotujesz lub smażysz w naczyniach żeliwnych, tym grubsza staje się ta warstwa oleju, przekształcając się w gładszą i ciemniejszą powierzchnię do przyrządzania potraw.

Polimeryzacja: nauka o impregnowaniu żeliwa

Kiedy oleje lub tłuszcze są podgrzewane w wystarczająco wysokiej temperaturze, zmieniają się z mokrej cieczy w gładką, utwardzoną powierzchnię w procesie zwanym polimeryzacją. Ta reakcja tworzy warstwę impregnatu, który jest molekularnie związany z żelazem. Bez tej warstwy zwęglonego oleju, żeliwne naczynia uległyby korozji i rdzewieniu pod wpływem tlenu i wilgoci w powietrzu.

Na poziomie mikroskopijnym, żeliwo ma postrzępioną, nierówną powierzchnię. Taka tekstura zapewnia większą powierzchnię do wiązania warstwy impregnatu i jego przylegania do żelaza. W miarę narastania warstw, oleje i tłuszcze wypełniają tę teksturę, tworząc gładką, naturalnie nieprzywierającą powierzchnię do smażenia i gotowania, która przetrwa pokolenia.

Lodge rozpoczyna proces impregnowania wszystkich żeliwnych naczyń bezpośrednio w swoich odlewniach, w South Pittsburg, w stanie Tennessee. W rzeczywistości, Lodge jest pierwszą marką, która sezonowała swoje naczynia kuchenne. Na powierzchnię rozpylamy cienką warstwę oleju roślinnego i pieczemy w wysokiej temperaturze w dużym piekarniku. Wcześniej naczynia z żeliwa szarego musiały być sezonowane w domu, zanim można było na nich gotować. Ale teraz żeliwne naczynia kuchenne Lodge są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z pudełka.

sezonowanie naczyń żeliwnych

Jak sezonować żeliwo podczas smażenia?

Istnieją dwa sposoby, aby utrzymać impregnat w żeliwnych naczyniach kuchennych. Najlepszym - i najłatwiejszym - sposobem jest regularne przyrządzanie potraw - smażenie i gotowanie. Za każdym razem, gdy smażysz na oleju lub tłuszczu, dodajesz kolejną warstwę nieprzywieralną. Z biegiem czasu te warstwy gromadzą się, tworząc mocną, nieprzywierającą powierzchnię do gotowania i smażenia.

Te początkowe warstwy dodawane podczas kolejnego użytkowania na nowej, żeliwnej patelni mogą być nierówne. To, jak i co gotujesz, gorące miejsca na kuchence i ustawienie temperatury wpływają na to, jak i gdzie olej łączy się z powierzchnią. Nasza najlepsza rada? Po prostu gotuj! Te niejednolite warstwy będą się łączyć jak elementy układanki, tworząc dobrze sezonowaną powierzchnię.

jak sezonować naczynia żeliwne w piekarniku

Jak sezonować żeliwną patelnię w piekarniku

Wielu entuzjastów, zwolenników i miłośników naczyń z żeliwa wspomina o opisanym poniżej procesie, kiedy mówią o „sezonowaniu”. Ten proces pomaga dokładnie pokryć patelnię warstwą nieprzywieralną. Ta metoda może pomóc w szybkim rozpoczęciu podstawowej warstwy sezonowania na nowo odrestaurowanej żeliwnej patelni. Sezonowanie żeliwa może również złagodzić inne problemy; jeśli patelnia stanie się matowa lub szara, jeśli jedzenie do niej przywiera lub jeśli patelnia jest lepka, spróbuj zakonserwować ją w piekarniku.

  1. Umyj żeliwną patelnię ciepłą wodą z delikatnym detergentem. Możesz użyć odrobiny mydła, ponieważ przygotowujesz się do sezonowania patelni w piekarniku.
  2. Całkowicie osusz żeliwną patelnię ręcznikiem papierowym lub niestrzępiącą się szmatką. Możesz umieścić ją na płycie kuchennej, na małym ogniu na kilka minut, aby upewnić się, że jest całkowicie sucha.
  3. Nałóż bardzo cienką warstwę oleju spożywczego - możesz użyć do tego np. spray do przypraw Lodge - na powierzchnię żeliwa (wewnątrz i na zewnątrz) za pomocą szmatki lub ręcznika papierowego. Dbaj o olej - potrzebujesz tylko cienkiej warstwy, która nie będzie kapać ani spływać po pochyleniu. Cienkie warstwy są ważne podczas sezonowania patelni.
  4. Rozgrzej piekarnik do temperatury 170–230 stopni Celsjusza. Umieść folię aluminiową na dolnej półce piekarnika, aby zebrać nadmiar oleju. Umieść naczynie do góry dnem na półce środkowej. Zapobiega to gromadzeniu się oleju na wewnętrznej powierzchni. Piecz przez 1 godzinę.
  5. Wyłącz piekarnik i pozostaw żeliwną patelnię do ostygnięcia. Pozwala to na dalsze utwardzenie warstwy impregnującej i jej przyleganie do żeliwa.

FAQ - Często zadawane pytania dotyczące sezonowania żeliwa

Czy muszę sezonować żeliwne naczynia po zakupie?

Nie, robimy to dla Ciebie. Kiedy produkujemy żeliwo w naszych odlewniach, w South Pittsburg, w stanie Tennessee, natryskujemy na powierzchnię cienką warstwę oleju roślinnego i pieczemy w wysokiej temperaturze w dużym piekarniku. Zapewnia to ochronną warstwę na powierzchni żeliwa, nadając mu łatwe do usunięcia wykończenie, które jest w 100% naturalne. Wszystko, co musisz zrobić po zakupie żeliwa, to wypłukać, wysuszyć ręcznie, a następnie rozpocząć użytkowanie!

Co się stanie, jeśli nigdy nie będę sezonować żeliwnych naczyń?

Najlepszy sposób na pielęgnację żeliwa? Regularne smażenie w nim to wspaniały sposób na utrzymanie doskonałej wydajności patelni. Jeśli twoja patelnia stanie się matowa, szara lub zardzewiała, prawdopodobnie warto ją zakonserwować.

Jak mycie wpływa na warstwę ochronną? Czy mogę używać mydła?

Naturalny impregnat jest dość odporny, ale nie jest kuloodporny. Może wytrzymać odrobinę mydła i wody oraz delikatne szorowanie druciakiem, ale nie zalecamy używania do żeliwa niczego zbyt ściernego, na przykład ostrych detergentów.

Próbowałem sezonować patelnię i teraz jest lepka. Co teraz?

Stanie się tak, jeśli do sezonowania żeliwa zostanie użyte zbyt dużo oleju lub jeśli nie podgrzewałeś go przez wystarczająco długi czas. Łatwo to naprawić! Po prostu włóż go z powrotem do piekarnika na kolejną godzinę lub do zniknięcia lepkości.

Dlaczego moja nowa patelnia nie jest gładka jak żelazo vintage?

Im więcej używasz żeliwa, tym staje się gładsze. Za każdym razem, gdy smażysz na oleju, impregnat na żeliwie poprawia się, dzięki czemu żeliwo jest ciemniejsze i gładsze. Po kilku latach regularnego użytkowania wykończenie żeliwa będzie bardzo gładkie, podobnie jak żeliwo, które można znaleźć na pchlim targu.

Czy są jakieś potrawy, których nie powinienem przyrządzać w żeliwie?

Wyciśnięcie cytryny, kilka łyżek sosu pomidorowego, odrobina sosu sojowego - te potrawy w małych ilościach są w porządku. Ale duże ilości bardzo kwaśnych potraw, takich jak ocet, sos pomidorowy i cytrusy, mogą szkodzić sezonowanej powierzchni, gdy są gotowane przez dłuższy czas. To samo dotyczy potraw, które są wyjątkowo zasadowe, takich jak fasola. Nie zalecamy gotowania tych potraw przez dłuższy czas w nowych, żeliwnych naczyniach, ponieważ mogą one uszkodzić cienką warstwę imregnatu na patelni. Zalecamy unikanie kwaśnych potraw lub przepisów z wyższą zawartością płynów przez dłuższy czas, aż warstwa impregnująca jest dobrze utrwalona.  

Powierzchnia na mojej nowej patelni nie wygląda na równomierną. Czy to normalne?

W przypadku niektórych naczyń mogą występować niewielkie różnice w wykończeniu powierzchni. Te różnice nie wpływają na wydajność przyrządzania potraw i zwykle wyrównują się podczas dalszego użytkowania.

Z patelni schodzą czarne płatki nawierzchni. Co się dzieje?

Czasami warstwy impregnatu mogą odpryskiwać od żeliwnej patelni. Może się tak zdarzyć, jeśli warstwy te nie są w pełni związane z metalem. Jeśli patelnia się łuszczy, nie panikuj. Po prostu wyszoruj patelnię nylonową szczoteczką lub solą, a następnie spłucz, wysusz i przetrzyj ją olejem. Możesz spróbować ponownie sezonować ją w piekarniku, aby uzyskać kolejną, mocną warstwę.

Komentarze (0)

napisz komentarz