6 kroków jak wypolerować lampy?

6 kroków jak wypolerować lampy?

Oświetlenie jest ważnym elementem wyposażenia wnętrza. To nie tylko praktyczne i funkcjonalne źródło światła, ale też element dekoracyjny. Trzeba zadbać o to, by lampy zachowały swój estetyczny wygląd. Bez tego nie będą ozdobą żadnego pomieszczenia. Trzeba je regularnie czyścić i konserwować, by nie dopuścić do powstania trwałych, szpecących zabrudzeń. Jak wyczyścić i wypolerować lampy, by służyły nam przez wiele lat?

1. Wyłącz zasilanie i rozmontuj lampę

Pierwszym krokiem do czyszczenia jakiejkolwiek lampy jest odłączenie jej od zasilania. To ważne z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa – przypadkowe, nawet lekkie porażenie prądem może mieć tragiczne dla zdrowia skutki. Kolejny krok to demontaż lampy. Zdejmij z niej wszystko, co nie jest przytwierdzone do rdzenia na stałe, również żarówkę. Klosze i ozdoby łatwiej będzie wyczyścisz, gdy znajdą się na wygodnym dla Ciebie poziomie.

Lampa pająk, czerwone przewody, chromowane kule MW-LIGHT Megapolis

Lampa pająk, czerwone przewody, chromowane kule MW-LIGHT Megapolis

Lampa wisząca prostokątne, białe klosze, 3 ramiona, 6 żarówek MW-Light Megapolis

Lampa wisząca prostokątne, białe klosze, 3 ramiona, 6 żarówek MW-Light Megapolis

2. Odkurz lampę i jej poszczególne elementy

W całym mieszkaniu trudno jest znaleźć miejsca, do których nie dostaje się wszędobylski kurz. Lampy nie są tu wyjątkiem. Zaniedbany klosz ograniczy ilość emitowanego światła i z każdym dniem wydajność żarówki będzie malała. Trzeba więc zadbać o dokładne wyczyszczenie oświetlenia.

W pozbyciu się kurzu z lamp przydatna okaże się ściereczka z mikrofibry. Delikatnie usunie pyłki z powierzchni i jednocześnie nie naruszy jej struktury. Pozwoli też łatwo dotrzeć do zakamarków lampy. O dokładnym odkurzeniu warto pamiętać szczególnie przy transparentnym, szklanym kloszu. Tu widoczny będzie nawet najdrobniejszy, przegapiony pyłek.

https://www.galerialimonka.pl/lampa-sufitowa-8-ramienna-czarna-z-antycznym-mosiadzem-mw-light-classic

Lampa sufitowa 8-ramienna czarna z antycznym mosiądzem MW-LIGHT Classic

Chromowana lampa sufitowa Led DeMarkt Techno

Chromowana lampa sufitowa Led DeMarkt Techno

3. Umyj klosz lampy i żarówkę

Odkurzony klosz należy umyć. Wcześniej zwróć uwagę, czy producent lampy nie zastrzegł jakie środki będą do tego odpowiednie. Szkło i kryształ bez problemu wyczyścisz za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu.

Zanim zabierzesz się za mycie lampy, sprawdź w mało widocznym miejscu czy zastosowany środek nie wpłynie niekorzystnie na materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie. Wszelkie odbarwienia i matowienie powierzchni oznaczają, że trzeba rozejrzeć się za zmianą detergentu na łagodniejszy.

Pamiętaj, by na mokro czyścić jedynie elementy, które wcześniej zostały zdemontowane z lampy. Pod żadnym pozorem nie pryskaj płynem nierozmontowanego żyrandola!

Nie zapomnij o umyciu wykręconej wcześniej żarówki. Brudna nie tylko szybciej się przegrzeje, ale i jakość jej świecenia będzie mniejsza.

Lampa wisząca rustykalna, brązowa ramka dekoracyjna Rustika Maytoni Classic

Lampa wisząca rustykalna, brązowa ramka dekoracyjna Rustika Maytoni Classic

4. Osusz umyte elementy lampy

Zanim zajmiesz się konserwacją i polerowaniem lampy, dokładnie osusz umyte wcześniej elementy oświetlenia. Wykorzystaj do tego bezpyłowe ręczniki lub ściereczki. Pamiętaj, by były one delikatne i miękkie. Zbyt twarde włókna mogą powodować mikrozarysowania na powierzchni lampy, które z czasem zaczną się pogłębiać.

Nowoczesny żyrandol Megapolis- na osiem żarówek

Nowoczesny żyrandol Megapolis- na osiem żarówek

5. Zabezpiecz lampy środkiem konserwującym

Pamiętaj o tym, by powierzchnię lampy pokryć środkiem konserwującym. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń znajdujących się pomieszczeniach, w których panują trudne warunki. To m.in. wilgotna łazienka i kuchnia, gdzie na sprzętach – oprócz kurzu i pyłu - osadza się tłuszcz. Powłoka ochronna zabezpieczy lampę nie tylko przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale też ułatwi następne czyszczenie lampy – łatwo i szybko pozbędziesz się osadzonego na niej brudu.

Zanim sięgniesz po środek do konserwacji, zapoznaj się z zaleceniami producenta lampy. Pamiętaj, że źle dobrany preparat nie tylko nie zadziała, ale może zniszczyć sprzęt. Pasta z jakimikolwiek granulkami lub ziarenkami może zarysować metalową powłokę lub lakierowane drewno.

Subtelny, elegancki żyrandol na osiem żarówek MW-LIGHT Classic

Subtelny, elegancki żyrandol na osiem żarówek MW-LIGHT Classic

6. Pozbądź się smug – wypoleruj powierzchnię lampy

Umyta i zakonserwowana lampa może nie wyglądać zbyt estetycznie. Często widoczne są na niej smugi lub ślady palców. Sięgnij więc po czystą ściereczkę z miękkiej mikrofibry i delikatnie przetrzyj nią poszczególne elementy.

Pamiętaj, że nie tylko drewniane i metalowe części odwdzięczają się nienagannym wyglądem za trud włożony w ich polerowanie. Dotyczy to również części wykonanych ze szkła lub kryształu. Powierzchnia lampy pozbawiona smug pięknie rozprowadzi światło po pomieszczeniu.

Żyrandol chromowane kule 7 sztuk MW-LIGHT Techno

Żyrandol chromowane kule 7 sztuk MW-LIGHT Techno

Komentarze (0)

napisz komentarz