Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Lampy sufitowe do salonu

Salon, zwany też pokojem dziennym, to centralny punkt każdego mieszkania. Spędzamy tutaj najwięcej czasu, a niekiedy pełni jednocześnie kilka różnych funkcji. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie oświetlenie.

Stylowy żyrandol

Stylowy żyrandol MW-LIGHT Classic

Podstawowym typem oświetlenia, który powinien się znaleźć właściwie w każdym pomieszczeniu, jest główna lampa sufitowa. Jej wybór zależy od wielkości pomieszczenia. Jeżeli jest ono obszerne i wysokie, śmiało postawić można na dekoracyjny żyrandol lub dużą lampę wiszącą. Najbardziej ozdobne znajdziesz w kolekcji MW-Light Crystal, ciekawie prezentują się również linie Elegance (tutaj również jest wiele modeli dobrych do mniejszych nieco wnętrz), Classic czy rustykalna, bazująca na wygiętych kształtach z metalu Country. Wybór zależy od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jeżeli natomiast pomieszczenie jest niskie, to jako lampy do salonu znakomicie sprawdzą się plafony. Pamiętaj też o tym, że rozświetlenie całego pomieszczenia sprawi, że wyda się ono większe, a zacienione obszary pod sufitem czy w kątach da efekt odwrotny. Dlatego przydadzą się również kinkiety.

Elegancki żyrandol do salonu

Elegancki czarny żyrandol do jadalni lub salonu

Jak rozplanować oświetlenie ścienne w salonie?

Oświetlenie ścienne do salonu jest uzupełnieniem światła górnego, pozwalającym rozproszyć cienie. Jest ono także tym, co buduje klimat wnętrza. Często będziesz korzystać jedynie z takich źródeł światła – podczas oglądania telewizji lub przy dodatkowej lampie do czytania. Dobrze dobrane kinkiety powinny korespondować z główną lampą, dlatego warto wybierać oświetlenie z jednej serii. A ich rozmieszczenie – zależy od potrzeb. Jeżeli lampę sufitową umieścimy nad kącikiem ze stołem kawowym, który wcale nie jest umieszczony na środku, to lampy ścienne powinny oświetlić pozostałą część pomieszczenia. Z sofą i stolikiem w centralnym punkcie – boczne światło możemy rozmieścić regularnie na ścianach, tylko na dłuższej z nich lub też przy elementach, które chcemy wyeksponować. Warto umieścić też rozproszone światło na ścianie za telewizorem, w ten sposób unikniemy męczenia się wzroku. Alternatywą dla kinkietów lub dodatkowym ich dopełnieniem mogą być lampy stojące. W ofercie MW-Light znaleźć można designerskie lampy w nowoczesnych i klasycznych stylach, które niezastąpione będą np. w kąciku do czytania.

Lampa wisząca w stylu industrialnym RegenBogen

Lampa wisząca w stylu industrialnym RegenBogen

Światło punktowe w salonie

Kolejnym typem lamp, o jakie warto zadbać w salonie, jest oświetlenie punktowe. Kiedy warto je zastosować? Reflektory, które możemy ustawić w różnych kierunkach, świetnie sprawdzą się do wyeksponowania obrazów, kolekcji zdjęć, dekorów ściennych. Podświetlić można także np. regał z naszym księgozbiorem czy z pamiątkami z podróży. Reflektory sufitowe to również alternatywa dla plafonów – odpowiednio zamontowane pozwalają oświetlić znaczną część pomieszczenia. Liczyć się trzeba jednak z tym, że dają światło ostrzejsze, nierozproszone.

Minimalistyczna lampa wisząca LED podwójny okrąg RegenBogen

Minimalistyczna lampa wisząca LED podwójny okrąg RegenBogen

Rodzaje lamp do salonu

Jakie jeszcze mogą być nam potrzebne lampy do salonu? Wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe funkcje spełniać musi to pomieszczenie. Bardzo często jest ono połączone z kuchnią. Dlatego potrzebne jest dodatkowe oświetlenie wyspy kuchennej lub stołu jadalnego. W tej roli sprawdzą się nowoczesne, minimalistyczne lampy wiszące, czy to kilkupunktowe, czy pojedyncze, które możemy ze sobą zestawiać albo lampa wisząca, która nie potrzebuje już żadnego dopełnienia. Miejsce do pracy potrzebuje oczywiście lampy na biurko. Natomiast jeżeli salon w nocy pełni funkcję sypialni, to dla wygody i spokoju ważne są dające łagodne światło kinkiety oraz lampy LED.

Komentarze (1)

napisz komentarz
18-02-2018 17:26   JanBo

ßwietny artyku¬ i sklep