Jak podawać sery? Sposoby podawania serów

Jak podawać sery? Sposoby podawania serów

Elegancko przygotowana deska serów to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej smakowitych sposobów podania gościom szybkich przekąsek zaostrzających apetyt. Jak podawać sery, aby ich aromat i smak w pełni mogły być docenione przez uczestników przyjęcia? Poznaj tradycyjne i wyszukane sposoby, które zachwycą Twoich gości!

Rodzaje serów

Sery twarde, półtwarde, miękkie, maziowe i pleśniowe – bogactwo wyboru tych produktów potrafi zawrócić w głowie. Mogą się one różnić konsystencją, regionem pochodzenia, mlekiem, z którego zostały wytworzone, stopniem dojrzałości i smakiem. Nic dziwnego, że we Francji popularne jest powiedzenie „posiłek bez sera jest jak dzień bez słońca”. Im bardziej różnorodne gatunki serów podamy naszym gościom, tym stworzymy ciekawszą deskę z przekąskami. 

Jak podawać sery?

Wśród serów, które stworzą intrygującą kompozycję smakową, powinny znaleźć się sery pleśniowe, jak Camembert czy Brie, półtwarde typu Cheddar oraz twarde – np. Parmezan. Warto pamiętać, że sery podajemy w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmujemy je mniej więcej na godzinę przed planowanym czasem serwowania. Dzięki temu wszystkie gatunki nabiorą bardziej wyrazistego smaku i właściwej konsystencji. Układając je na desce do podawania serów, pamiętajmy o zasadzie rozpoczęcia degustacji od najłagodniejszych smaków, a zakończeniu ich na najostrzejszych. 

Każdy ser powinien być pokrojony innym nożem, z zachowaniem zarówno jego skórki, jak i środka. Dzięki takiemu sposobowi serwowania serów wszyscy goście będą mieli możliwość poznania ich walorów smakowych i konsystencji. 

Jak kroić sery w zależności od ich rodzaju?

Sery okrągłe, świeże i miękkie powinny zostać pokrojone od środka na zewnątrz, podobnie jak ciasto. Trójkątne sery kroimy wzdłuż długiego boku, dzięki czemu zachowujemy kremowy, aromatyczny i najsmaczniejszy środek. Sery mające kształt cegły lub walca powinny zostać pokrojone na mniejsze plasterki, zaczynając od ich środka i kierując się do krótszej krawędzi. Sery półtwarde, mające postać wąskich klinów lub grubszych plastrów, warto pokroić na słupki od ich wewnętrznej krawędzi w kierunku skórki. Sery z niebieską pleśnią kroimy od środka, kierując się ku ich mniejszej krawędzi i tworząc kształt wachlarza. Serwy twarde kruszymy natomiast na mniejsze bryłki, używając do tego specjalnego noża. 

Na jakiej desce podawać sery?

Odpowiednio dobrana deska do sera, na której podamy jego kawałki, pozwoli na wyeksponowanie odmiennej konsystencji każdego z nich i podkreślenie ich smaku umiejętnie dobranymi dodatkami. Deski do podawania serów mogą być wykonane z drewna, marmuru, kamienia lub szkła. Jeśli nie dysponujemy specjalną deską do sera z odpowiednimi nożykami, możemy posłużyć się eleganckimi półmiskami ceramicznymi, na których podaje się sery już pokrojone na kawałki.

Deska dębowa do serwowania serów i przekąsek Tapas Boska

Deska do serów ze sztućcami Kitchen Craft

Jak ułożyć sery na desce?

Jeśli podajemy sery w większych kawałkach, do każdego gatunku należy wybrać osobny nóż lub zaserwować je od razu pokrojone na kawałki. Poszczególne gatunki nie powinny się ze sobą stykać. Można ułożyć je od najłagodniejszych do najostrzejszych lub stworzyć efektowną kolorystycznie kompozycję, przekładając sery dodatkami podkręcającymi ich smak, jak winogrona, figi, suszone morele, orzechy, krakersy lub kawałki bagietki.

Komentarze (0)

napisz komentarz