Dobór kieliszków do wina wcale nie jest taki trudny

Dobór kieliszków do wina wcale nie jest taki trudny

Wybór odpowiedniego szkła do wina należy nie tylko do sfery savoir-vivre. Właściwe kieliszki do określonego typu wina pozwolą wydobyć najlepiej wszystkie jego zalety. Zarówno podstawowe rodzaje – czerwone, białe, różowe, jak i szczególnie bogate w nuty aromatyczne, wyraziste odmiany potrzebują odpowiedniego kształtu kieliszka, aby pokazać to, co w nich najlepsze.

Kieliszki do win

Wybór kieliszków do wina – podstawy

Każdy z nas wie, jak wyglądają typowe kieliszki do szampana, a także spotkał się z różnymi kieliszkami ustawionymi na stole w eleganckiej restauracji czy podczas przyjęcia. Na czym polega ta magia i jak wybrać kieliszki do wina, aby w domu móc należycie podać ulubione trunki? Podstawowe zasady nie są wcale skomplikowane. Niezależnie od kształtu szkła do danego typu i charakteru wina, najlepiej wybrać kryształowe szkło bezołowiowe. A przed podaniem – przepłukać i wytrzeć kieliszek, aby smaku wina nie zepsuł kurz z kredensu ani pozostałości środków do zmywania.

Kieliszki do win czerwonych

Kieliszki do czerwonego wina

Kieliszki do wina czerwonego powinny być najszersze. Pękata czasza oraz szerokie ujście pozwalają na duży kontakt trunku z powietrzem. Czerwone odmiany wtedy najpełniej rozwijają swoje aromaty i głębię smaku. Delikatne zwężenie kieliszka ku górze, w każdym przypadku, pozwala na skoncentrowanie lotnych aromatów, aby dotarły one do nas podczas degustacji najpełniej. Kieliszki do wina czerwonego mogą mieć zarówno klasyczną, krągłą postać, jak i wyrazistsze linie. Bardziej zaawansowani koneserzy dobiorą różne kieliszki do konkretnych gatunków wina, na przykład szerokie do burgundów, węższe do bordeaux, chianti czy shiraz, a bardzo mocno pękate i zwężane ku górze do czerwonych win hiszpańskich. Ogólna zasada wskazuje, aby wina cięższe i o mocniejszych aromatach miały kieliszki węższe niż lżejsze gatunki.

kieliszek do wina białego

Kieliszki do białego wina

Trunek ten jest lżejszy od wina czerwonego, a więc aromaty są mniej skoncentrowane i szybciej się z niego ulatniają – serwując wino nie chcemy, aby straciło je zbyt szybko. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej, niskiej temperatury. Dlatego kieliszki do wina białego są węższe niż te do czerwonego. Dojrzewające w dębowych beczkach białe trunki, jak te produkowane w Burgundii, np. cenione montrachet, pić można w szerszych nieco kieliszkach, które wydobędą mocniejszą, określaną jako oleistą, strukturę wina. By podać aromatyczne, ale mocno orzeźwiające trunki – np. rieslingi – najlepiej sprawdzą się kieliszki węższe.

kieliszki do win białych

Kieliszki do różowego wina, do win musujących i wzmacnianych

Różowe wina potrafią być bardzo różnorodne, od ciężkich i słodkich, po lekkie i orzeźwiające. W jakim szkle je pić? Odpowiednie będą zarówno węższe kieliszki do wina czerwonego, jak i szersze do białego. Szczególnie polecane są wszystkie kieliszki o niewielkiej czaszy, bardzo nieznacznie zwężającej się ku górze.

Problemu w doborze zazwyczaj nie sprawiają zazwyczaj kieliszki do szampana. Wąski kształt sprawia, że kieliszki do win musujących, do których prócz szampana zaliczamy hiszpańską cavę, włoskie lambrusco i prosecco czy niemiecki sekt, spowalniają wytracanie bąbelków i utrzymują temperaturę schłodzonego trunku.

Wina wzmacniane, które są ciężkie, słodkie i o wysokiej zawartości alkoholu – do najsłynniejszych należą porto, sherry i madera – do serwowania można stosować kryształowe kieliszki do likieru. Bardzo charakterystyczne są również kieliszki do martini, w których podamy zarówno drink z ginu i wermutu, jak i czyste wino tego rodzaju.

dekantery do win

Karafki i dekantery do wina

Każdy koneser wie, że aby docenić walory różnych odmian trunku, zwłaszcza tych dojrzewających w beczkach, warto mieć również dekanter do wina. Przelanie trunku do szklanego naczynia ma na celu nie tylko jego ciekawe podanie na stół. Przede wszystkim pozwala na „oddychanie” wina, w czasie którego w kontakcie z powietrzem uwalnia ono wszystkie swoje aromaty. A my, pijąc, możemy rozkoszować się ich pełnym bukietem. Jeżeli będziemy pić wino do kolacji w niezbyt szybkim tempie, jego nadmiernemu zwietrzeniu zapobiegnie karafka z korkiem. Jeśli wykorzystamy podczas jednego wieczoru tylko część wina z butelki, to zamiast dekantera w klasycznej postaci wykorzystać można lejek dekantacyjny, który pozwala napowietrzyć wino w trakcie nalewania do kieliszka.

Komentarze (1)

napisz komentarz
22-09-2017 19:34   olga

Dziękuję za artykuł. Świeta robota!