Co oznacza temperatura barwowa w oświetleniu do wnętrz?

Co oznacza temperatura barwowa w oświetleniu do wnętrz?

Jak „ciepłe” i „chłodne” barwy żarówek przekładają się na wygląd Twojego oświetlenia? Sprawdź podział wykresu Kelvina i to, co naprawdę oznacza temperatura barwowa. Ale zacznijmy od definicji:

Co oznacza Kelwin?

Definicja stopni czy skali Kelwina to „podstawowa jednostka SI temperatury termodynamicznej, równa wielkości stopniowi Celsjusza”. Pomijając naukowy żargon, Kelwin jest używany w oświetleniu do pomiaru temperatury barwowej określonej żarówki. Krótko mówiąc, im wyższa ocena Kelvina (wyrażona w K), tym bielsze będzie światło.

Lampa pająk czerwono-biała na 6 żarówek, długie przewody Vitaluce

Jak wybrać odpowiednią temperaturę barwową?

Temperatura barwowa żarówki jest reprezentowana w jednostce temperatury bezwzględnej, kelwinach, oznaczonych symbolem K. Oprawy oświetleniowe są powszechnie spotykane w temperaturach barwowych w skali Kelvina wynoszącej 2700K = ciepło światło żarowe najczęściej spotykane w tradycyjnych żarówkach żarowych, 3000K (ciepły, biały halogen) i 3500K (oświetlenie fluorescencyjne).

Temperatury barwowe wyższe niż 3500K są zwykle używane w zastosowaniach komercyjnych i szpitalnych, ponieważ światło jest jasne i ma niebieskawe zabarwienie, które może być trudne w przypadku wnętrz domowych; ale oświetlenie zadaniowe (np. lampka biurkowa) może być przydatne przy 4000K i wyższych. Wybierając nowe oświetlenie do swojego domu, pamiętaj o uwzględnieniu jego temperatury barwowej, aby mieć pewność, że dokonujesz właściwego wyboru.

Poniżej przedstawiamy tabelę porównującą stopnie Kelwina z barwą światła:

1800K ciepła barwa świeczki
2000K ciepła barwa lampy sodowej
2700K ciepła barwa klasycznej żarówki żarowej
2800K ciepła barwa żarówki energooszczędnej oraz halogenowej
3000K barwa słońca o wschodzie i zachodzie
3300/4000K neutralna biała barwa światła
4000K barwa biała
5000K chłodna barwa biała
6500K zimna barwa światła
10000/15000K barwa czystego niebieskiego nieba

Jakie są temperatury barwowe żarówek?

Oprócz rodzaju samej żarówki, użycie temperatury Kelvina może również pomóc w określeniu, która oprawa jest odpowiednia dla Twojego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz źródła światła do oświetlenia otoczenia, czy też do intensywnego oświetlenia zadaniowego - praca przy biurku czy w warsztacie, pamiętaj o następujących zakresach Kelwinów:

  • Mniej niż 2000K: emituje przyćmioną poświatę, podobną do tej, którą można znaleźć w świetle otrzymanym z płomieni świec; najlepiej sprawdza się w miejscach o słabym oświetleniu, w których pożądane jest delikatne rozświetlenie otoczenia;
  • 2000K-3000K: delikatna, biała poświata, często w kolorze żółtym; najlepiej nadaje się do oświetlenia salonów, jadalni, sypialni a także przestrzeni zewnętrznych - taras, otoczenie domu;
  • 3100K-4500K: taka żarówka emituje jasne, białe światło; najlepiej nadaje się do kuchni, biur, miejsc pracy i odpoczynku, gdzie potrzebne jest oświetlenie zadaniowe;
  • 4600K-6500K: emituje jasne niebiesko-białe światło, podobne do światła dziennego; najlepiej sprawdza się w obszarach środowiskach pracy, w których potrzebne jest bardzo jasne oświetlenie;
  • 6500K i więcej: emituje jasny, niebieskawy odcień światła, często spotykany w lokalizacjach komercyjnych; najlepsze do jasnego oświetlenia zadań, które wykonujemy np. w warsztacie.

Komentarze (0)

napisz komentarz