Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Sypialnia to miejsce, którego urządzeniu, obok salonu, poświęcamy zwykle najwięcej czasu. Powinno sprzyjać relaksowi i wyciszeniu po pracowitym dniu, w czym niebagatelny udział mają nie tylko meble, ale przede wszystkim oświetlenie. Jakie nastrojowe oświetlenie w sypialni sprawdzi się najlepiej?

Oświetlenie górne w sypialni

Lampy wiszące w sypialni mogą stanowić jeden z najmocniejszych punktów aranżacji tego pomieszczenia. Można umieścić oświetlenie nad dolną częścią łóżka lub w centralnym punkcie sufitu w sypialni. Lampa w sypialni powinna przede wszystkim dawać łagodne i miękkie światło, które nie męczy oczu.

Modnym wyborem są w ostatnich latach lampy wiszące z abażurami z piór stanowiące wyjątkowo oryginalny element urządzenia sypialni. Sprawdzą się jednak także lampy sufitowe z abażurami wykonanymi z tworzywa sztucznego, które można formować w fantazyjne kształty, czy urządzenia z matowego szkła, połączonego w elegancką całość z metalowymi oprawami. Osoby ceniące sobie klasyczne lub nowoczesne żyrandole mogą również zdecydować się na taki typ oświetlenia górnego do sypialni, pod warunkiem mieszkania w odpowiednio wysokich i obszernych wnętrzach. W małych sypialniach w bloku duży żyrandol będzie nadmiernie przytłaczał pomieszczenie i dawał wrażenie obniżonego sufitu. 

Kinkiet / lampa sufitowa naturalne pierze Eos Up UMAGE

Abażur lampa Carmina mini Gradient Baby Rose UMAGE

Nastrojowe oświetlenie boczne do sypialni

Większość z nas nie wyobraża sobie sypialni bez niewielkich lampek stołowych ustawianych na stoliku nocnym czy kinkietów umocowanych na ścianie. Nastrojowe oświetlenie w sypialni umieszczone po bokach łóżka tworzy intymny, przytulny nastrój, który tak cenimy sobie w sypialni i umożliwia wygodną lekturę książki przed snem. Lampki nocne do sypialni mogą mieć różne formy, warto jednak pamiętać o tym, że dolna krawędź ich abażuru powinna znajdować się nie wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Taka lokalizacja nie będzie męczyć nadmiernie oczu w trakcie wieczornej lektury. 

Lampki stołowe używane w funkcji oświetlenia bocznego dostępne są również w szerokiej gamie wzorów. Ich wygląd powinien być dostosowany do stylu, w jakim chcemy urządzić sypialnię. W romantycznym pokoju utrzymanym w stylu prowansalskim możemy postawić na stolikach nocnych lampki boczne w stylu retro, z klasyczną oprawą w kolorze antycznego srebra i białym kloszem podkreślającym wyszukany projekt podstawy. Nowoczesna minimalistyczna lampka Tina MW-Light Elegance z tekstylnym abażurem będzie natomiast idealnym dodatkiem do sypialni w skandynawskim lub postindustrialnym stylu.  

Niezwykła lampa stołowa retro CHIARO

Niezwykła lampka stołowa w nowoczesnym stylu Tina MW-Light Elegance

Ścienne kinkiety do sypialni

Chętnie wybieraną alternatywą dla lampek stołowych w sypialni są kinkiety ścienne. Montaż takiego nastrojowego oświetlenia do sypialni musi być zaplanowany w trakcie urządzania wnętrza lub remontu mieszkania, ponieważ przewody do kinkietów umieszcza się w rowkach wykutych w ścianie. Kinkiety, których abażury kierują światło ku górze, dadzą efekt optycznego podwyższenia sufitu. Jeśli jednak zależy nam na bardziej intymnej atmosferze, kinkiety powinny być skierowane w dół. Funkcjonalnym rozwiązaniem będą kinkiety z obrotową podstawą, która pozwoli na skierowanie światła w różne strony, w zależności od naszych potrzeb. 

Chromowany kinkiet z beżowym abażurem CHIARO Elegance

Pojedynczy kinkiet, czarny klosz z chromowanym wnętrzem MW-LIGHT Megapolis
 

Komentarze (0)

napisz komentarz