Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski w salonie – cechy podstawowe

Wystrój wnętrza nawiązujący do francuskiej krainy, słynącej przede wszystkim z pól lawendy, przywodzi na myśl sielskie lato – ciepły klimat i życie bez pośpiechu. Widać w nim subtelność i lekkość oraz trudną do opisania słowami świeżość. Dominują jasne kolory, nie tylko biel, ale też tony kremowe i beżowe. Meble w stylu prowansalskim często mają przetarcia shabby chic, decoupage’owe wykończenia czy inne formy postarzania. Dzięki temu przywodzą na myśl wiejski domek, w którym sprzęty służą właścicielom przez pokolenia. Dobrze pasują do tego stylu ozdobne listwy oraz rzeźbione i malowane wzory. Przetarcia i nierówną, naturalną fakturę widać również w tynkach i farbach strukturalnych na ścianach oraz w kamiennej lub drewnianej podłodze.

dodatki lawendowe do salonu w stylu prowansalskim

Dekoracje do salonu w stylu prowansalskim

Ten sposób urządzania wnętrz podkreśli bliskość z naturą, jeśli wypełnimy salon roślinami. Przydadzą się tu zarówno doniczki, jak i wazony ze świeżymi, ciętymi kwiatami. Można postawić na dodatki ceramiczne i kamionkowe, a nawet wnieść odrobinę nowoczesności w postaci betonu. Znakomitym sposobem na uzyskanie klimatu Prowansji są doniczki z lawendą lub podobnymi do niej, mało wymagającymi wrzoścami i wrzosami. Przedłużeniem salonu może stać się wypełniony roślinami balkon z kącikiem do siedzenia. Warto sięgnąć po prowansalskie dekoracje do salonu wykonane z naturalnych materiałów, np. wiklinowe gazetowniki i kosze na owoce.

zegar w stylu prowansalskim

Przytulność w prowansalskim wydaniu

Styl prowansalski cieszy się niesłabnącą popularnością głównie dlatego, że wydaje się bardzo przytulny. W uzyskaniu tego efektu pomagają nastrojowe świeczniki i lampiony, miękkie poduszki, drewno w ciepłym odcieniu i charakterystyczne przetarcia. Kolory Prowansji są łagodniejsze i cieplejsze niż w, również kojarzonym z przytulnością, stylu skandynawskim. To sprawia, że wnętrza mogą wydawać się – zależnie od tego, jakie dodatki do salonu i innych pomieszczeń zastosujemy – bardziej kobiece lub rodzinne.

świecznik stylowy - aranżacja  w stylu prowansalskim

Oświetlenie do salonu w stylu prowansalskim

Ogromny wpływ na nastrój panujący we wnętrzu ma oświetlenie. Aby uzyskać ciepły, swojski i odprężający klimat, powinno być łagodne, lekko stłumione, o ciepłej barwie. W przypadku aranżacjistylu prowansalskim lampy wiszące do salonu powinny mieć swoje zamienniki w postaci mniejszych źródeł światła. Znakomicie sprawdzą się lampy stołowe i stojące, o kloszach z tkaniny. Gdy chodzi o formę światła, można podejść do niego na dwa sposoby. Żyrandole, najlepiej nieduże i stosunkowo proste, w bieli albo w starym złocie, pomogą stworzyć wystrój nieco bardziej wystawny. Natomiast lampy wiszące do salonu w prostej formie, z kloszami z tkaniny lub mlecznego szkła i z metalowymi elementami podkreślą rustykalny rodowód tego stylu.

oświetlenie wiszące w stylu prowansalskim

Komentarze (0)

napisz komentarz