Jak dekantować wino

Jak dekantować wino

Wino to bardzo popularny napój na całym świecie. Jest skutecznym lekarstwem, które może zdziałać cuda w kuchni i zapewnić uczucie spokoju i relaksu. Jedną z jego najważniejszych cech jest smak. Wino to napój, który pijamy do posiłków czy podczas wieczornego relaksu. To czyni je jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie. 

Wino zawiera duże ilości cukrów oraz witamin. Z uwagi na smak dzielimy je na wytrawne oraz słodkie. Aby jednak w pełni delektować się jego smakiem warto poświęcić chwilę by dowiedzieć się jak dekantować wino w domu. A czym jest tajemnicza dekantacja? Dekantacja wina to proces przygotowania wina do spożycia. 

Co to jest dekantacja wina?

Jak dekantować wino krok po kroku Dekantacja to proces odzielania wina od osadu. Jest to niezbędne dla jego pełnego smaku i aromatu. Zobaczysz na przykładzie wina, jak bardzo może być ważna tego drobna czynność, która może odmienić cały smak trunku! Waro jednak zaznaczyć, że dekanatacja wina jest czymś zupełnie innym niż jego napowietrzenie. Napowietrzanie wina to mieszanie trunku z powietrzem. Wino potrzebuje powietrza po to, by otworzyć przed nami cały swój aromat i bukiet.

  • Wino musi być napowietrzone, aby móc cieszyć się jego prawdziwym smakiem.
  • Napowietrzanie wina jest procesem niezbędnym dla jego pełnego aromatu.

Jak dekantować wino?

Podczas dekantacji wina dobrze jest skorzystać z dekantera. Dekanter do wina (lub karafka do dekantacji) to naczynie, którego głównym zadaniem jest oddzielanie wina od osadu oraz jego napowietrzanie.

Wino możemy dekantować w oryginalnej butelce. Jeśli jednak przelejemy je do dekantera lub karafki proces dekantacji wina przebiegnie szybciej. Dekantowane wino należy pozostawić w naczyniu na jakiś czas, tak aby osad mógł opaść na dno. Ułatwi Ci to wykonanie kolejnej czynności. Jest nią przelanie wina do karafki w taki sposób, by dostało się do niej możliwie jak najmniej osadu. Im delikatniej i wolniej będziesz przelewać wino, tym lepiej. Dzięki temu możesz dostrzec moment, w którym w przelewanym trunku zacznie się pojawiać osad i w porę przerwiesz czynności.

Dlaczego warto korzystać z dekantera?

dekantacja wina połączona z jego napowietrzaniem Dekantowanie jest ważnym krokiem w otwieraniu każdej butelki wina, ponieważ pozwala nie tylko nalać sobie pysznego płynnego złota, ale także wystawia kubki smakowe na więcej aromatu i smaku, niż gdybyś nalewał wino do kieliszka prosto z butelki! Korzystanie z tego poręcznego gadżetu jeszcze bardziej ułatwia pracę, pozwalając na wlewanie do dowolnego rodzaju szkła bez obawy, że wszędzie rozleje się cenny trunek.

Dekantacja czerwonego wina (długo dojrzewającego)

Dekantacja czerwonego wina to proces, który nada mu lepszy smak i aromat.

Dekantacja wina pozwala na uwolnienie aromatów zawartych w winie: część z nich składają się na posmak, a inne na zapach. Aby te smaki mogły się rozwinąć po dojrzeniu wino musi być odpowiednio przechowywane – najlepiej w temperaturze pokojowej. Dekantacja, czyli zlewanie wina znad osadu Wiemy już jak dobrze dekantować czerwone wino – ale czy jest sposób na to aby podnieść jego smak i aromat?

Prawda jest taka, że można go poprawić: trzeba tylko pamiętać o kilku drobnostkach np.: dobieraniu odpowiedniego kieliszka do wina, który powinniśmy napełniać do 1/3 pojemności. Dzięki temu powietrze dostarcza do wina większej ilości substancji spoistych, co przekłada się na lepszy smak i aromat.

Dekantacja białego, różowego i młodego czerwonego wina

Białe, różowe i młode czerwone wina nie nadają się do dekantacji.

Wina muszą być odpowiednio przygotowane do dekantacji. Według tradycji winnicy, przedpasteryjnie poddawane są one dla ich lepszej struktury i konsystencji procesowi fermentacji albo pochodzą z odmiany, która nie wymaga fermentacji (np. O-Vin). Poprzez takie działanie wina wyróżnia się oryginalnym smakiem i aromatem oraz charakteryzuje się bogatymi walorami smakowymi poza sfera koloru – otrzymujemy bardziej świeże produkty podczas dekantacji.

Wino podczas dekantacji W zależności od wybranego sposobu dekantacji, wina mogą być przygotowane do procesu opakowania lub jeszcze nie. W przypadku, gdy wino ma być dodatkowo filtrowane (np. przed filtrowaniem), należy pamiętać o tym, żeby po ich ustawieniu na kartony i wyrównaniu powierzchni dna słodzików (suchej masy)

Podsumowanie

To dekantować czy nie dekantować? Wino to prawdziwe szlachetny trunek, który zasługuje na zachowanie najwyższej jakości. Jeśli chcesz wydobyć z butelki wszystko co najlepsze i dobrze się bawić – prosimy o przeczytanie tego artykułu i rozpoczęcie procesu dekantacji wina.

Komentarze (0)

napisz komentarz